مقاله ها
مقاله : مروری بر اقدامات وزارت اطلاعات

یکی از مأموریت های ذاتی وزارت اطلاعات، تأمین امنیت نظام و مردم است و طبیعتاً سهم مهمی در دست آوردهای امنیتی داشته است. علاوه برآن، برخی از عملکردها و اقدامات این وزارت، قابل ارائه ی مستقیم به افکار عمومی نمی باشد و طبعاً مردم از آن آگاه نیستند ولی در تأمین و ایجاد رضایت مندی آنها مؤثر بوده است .
    با توجه به نکته ی مورد اشاره، برخی از محورهای قابل ارائه در راستای موضوع فوق به شرح زیر است :
1. فرزندان ملت در وزارت اطلاعات، همواره تلاش می نمایند با توکل بر خدا و توجه به شرع، قانون و اخلاق، صیانت از منافع ملی و ارزش های مقدس نظام جمهوری اسلامی را برخود فرض نموده و با بهره مندی از رهنمودهای حکیمانه ی حضرت امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری«مدّظله العالی»، مأموریت های ذاتی این وزارت خانه را پی گیری نمایند.
2. تلاش برای حفظ انسجام ملی، اجتماعی و سیاسی کشور و صیانت از سرمایه های اجتماعی، مذهبی، سیاسی و اقتصادی، از جمله محورهایی است که در مأموریت های داخلی این وزارت خانه به آن توجه جدی شده و جزو سیاست های اصلی جناب آقای دکتر علوی می باشد.
3. ادارات کل اطلاعات استانها، با حضور مؤثر خود در شورای تأمین استان و شورای تأمین شهرستان ها، نقش مؤثری در شناسایی و ارائه ی مشکلات امنیتی استان به دستگاه های ذی ربط و تلاش برای کاهش یا برطرف نمودن مشکلات امنیتی استان ها و     شهرستان ها دارند. وزیر اطلاعات تأکید زیادی درخصوص تعامل مؤثر ادارات کل    استان ها با مسوولین محترم استانی داشته اند.
4. صیانت از دستاوردهای علمی – فناوری ج.ا.ا  به ویژه در حوزه ی هسته ای و دستگیری عوامل ترور دانشمندان کشور، موجب تقویت بالندگی و اعتماد جامعه به سرمایه ها و توانایی های خویش شده است .
5. پی گیری شکایات و مطالبات مردمی به ویژه درخواست های آنها در حوزه های اطلاعاتی و امنیتی، از جمله اقدامات این وزارت بوده و تمامی شکایت ها و درخواست های مطروحه ( به ویژه در سفرهای استانی) پی گیری و به نتیجه رسیده است. در این مهم، توجه ویژه ای به حقوق مردم و حق الناس شده است .
6. پی گیری مشکلات و مسائل مرتبط با زندگی روزمره ی مردم، مشکلات سازمان ها و دستگاه های خدمت رسان و... ، و ارائه ی اخبار جمع بندی شده به مسوولین ذی ربط، اثر مستقیمی در کاهش مشکلات داشته است .
7. حفاظت و صیانت از منافع ملی از دیگر محورهای مهم و قابل توجه این وزارت بوده است. نظارت اطلاعاتی واجا باعث شده است در بسیاری از موارد از حیف و میل اموال عمومی جلوگیری و یا از انتقال بی مورد منافع به بیگانگان ممانعت شود. علاوه بر آن، صیانت نرم از مراکز عامل المنفعه( نیروگاه ها و سدها و ...) از دیگر اقدامات انجام شده در این راستاست .
8. توسعه ی دایره ی آگاهی بخشی ها و توجیهات اقشار مختلف جامعه و تولید و ارائه ی بسته های مختلف توجیهی و آموزشی در حوزه های مرتبط با مأموریت های این وزارت به اقشار جامعه ( علما، روحانیون، دانشگاهیان و ...)، از دیگر اقدامات تعاملی این وزارت است .
9. پدیده ی شوم ریگی و جند الشیطان، سال ها افکار عمومی را تحت تأثیر قرار داده و این گروهک، با اقدامات ضد امنیتی خود( بمب گذاری و ترور...) منطقه ی شرق کشور و امنیت عمومی را با تهدید مواجه ساخته بود که وزارت اطلاعات، با عملیات پیچیده و گسترده، وی را دستگیر و باند او را منهدم نمود.
10. مقابله با باندها و گروه های سازمان یافته ی مواد مخدر در سطح داخلی و خارجی که با حمایت و پشتیبانی دشمنان و سرویس های اطلاعاتی در صدد نابودی و تهی سازی جامعه به ویژه نسل جوان هستند، از دیگر اقدامات وزارت است که با هدف صیانت و حمایت از جامعه در برابر این تهاجم ضد انسانی در سطح وسیعی صورت پذیرفته است که بسیار تحسین برانگیز بوده است .
11. مقابله ی فراگیر و گسترده با توطئه های ضد انسانی و ضد مردمی دشمن در حوزه ی جنگ نرم که با هدف انحراف افکار عمومی به ویژه جوانان و اقشار تأثیرگذار در سطح وسیعی صورت گرفته است، باعث افزایش احساس سربلندی و رضایت عمومی در همه ی اقشار و همکاری و همراهی به جامعه در مقابله با جنگ نرم شده است.
12. مقابله با گروه ها و جریان های سودجو و انحرافی اخلاقی، فرقه ای و دینی – بعضاً وابسته به بیگانه - که در صدد خشکاندن ریشه های اعتقادات دینی و مذهبی جامعه به ویژه جوانان بوده اند، از دیگر اقدامات وزارت محسوب می شود. در این خصوص، گروه های بسیاری مورد شناسایی و برخورد قرار گرفته اند و یافته ها نیز نشان می دهند که دشمن سرمایه گذاری وسیعی در این خصوص انجام داده است. این امر نیز با توجه به مطالبه مردم و جامعه درخصوص مقابله با این جریانات موجب رضایتمندی وسیعی درجامعه شده است .
13. مقابله با توطئه های وسیع و مستمر دشمنان که در جهت ایجاد و تشدید اختلافات اقوام و اقلیت ها از دیگر اقدامات وزارت است. همانگونه که ملت شریف مطلعند، دشمن با استفاده از منابع و عوامل خود سرمایه گذاری وسیعی در این خصوص انجام داده است که وزارت از این ناحیه با مطالبه ی جدی مردم جهت مقابله با این توطئه ها و گروه های افراطی و تروریستی قومی – مذهبی وابسته روبرو بوده است . وزارت در این خصوص نیز دستاوردهای مهمی داشته است و احساس رضایت عمومی در قبال این اقدامات هوشمندانه وزارت به ویژه در مناطق قومی مشاهده می شود. کشف توطئه های وسیع آمریکا و عوامل وابسته در مناطق قومی، مرزی و ... از دستاوردهای مهم وزارت در این عرصه بوده که به وحدت اقوام و مذاهب ایرانی کمک کرده است.
14. نفوذ و ضربه زدن به شبکه ها و سیستم های امنیتی دشمنان و سرویس های آنان از دیگر اقدامات افتخار آفرین وزارت بوده که بنابر اعتراف دشمن، آنان را به ستوه آورده است. این گروه از اقدامات که نشان از ظرفیت و توان تهاجمی بالای وزارت دارد، موجب سربلندی و افتخار جامعه و مردم گردیده است. پیام ها و اظهارات تشکرآمیز جامعه منعکس کننده ی رضایت و خرسندی مردم در این ارتباط بوده است .
15. گسترش اقدامات و فعالیت های وزارت در مقابله با فساد اقتصادی نظیر: پولشویی، سودجویی های شخصی، شرکت های هرمی، فرار مالیاتی و ...، به عنوان یکی از مطالبات جدی و همیشگی مقام معظم رهبری(دامت برکاته) و مردم و اقشار اجتماعی از دیگر اقدامات وزارت محسوب می شود که در پی آن، رضایتمندی گروه های کثیری از جامعه و مسئولان را به دنبال داشته است. مقابله با رشد شرکت های هرمی که مخرب اقتصاد و امنیت اجتماعی بوده اند، پیگیری پرونده های فرار مالیاتی کلان و مقابله با پولشویی از اقدامات مهم وزارت در این عرصه بوده است . درخواست تشدید این اقدامات از سوی جامعه حاکی از رضایت مردم از این اقدامات و اهمیت آن است.
16. کمک به کاهش آثار تحریم اقتصادی بر مردم و جامعه در داخل و خارج کشور نیز از اقدامات مهم وزارت به حساب می آید. از آنجا که دشمن در گسترش تحریم های هوشمند علیه ایران برنامه های وسیعی را دنبال می کند(که در آنها مردم هدف اصلی به شمار می روند) لذا وزارت در این خصوص در یک همت عالی و فراگیر، تلاش های گسترده ای را جهت مصون سازی از آثار تحریم در دستور کار داشته که بحمدالله در بخش های قابل توجهی موفق عمل کرده است. بنابر این، ناکامی دشمن در تحقق اهداف تحریم از نتایج این اقدامات بوده که دشمن به طور مستقیم و غیر مستقیم به آن اعتراف نموده و جامعه ایران را ستوده است .
17. شناسایی و مقابله با گروه ها و افراد وابسته که قصد اخلال در امنیت و نظام اقتصادی را در بازار ارز، طلا و خدمات استراتژیک و ... داشته اند، از دیگر اقدامات وزارت بوده که رضامندی وسیعی را در پی داشته است.